آیا چرم قابل شستشو است

شستشو چرم آیا آسیبی به آن وارد می کند؟بعضی از افراد معتقد هستند که چرم مصنوعی نیازی به شست و شو ندارد، اما لازم به ذکر است که بدانید چرم نیز به دلیل بافت و کیفیت چرمی آن ممکن است در معرض آلودگی محیط اطراف قرار  بگیرد که شما می‌توانید با راهکارهای مناسب و درست کفشی بدون آسیب آسیب رساندن به آن را بشویید.

با ما همره باشید تا در مورد راهکارهای اصولی شستشوی بیشتر چرم صحبت کنیم.

نحوه شستن چرم در خانه

در هنگام شستشوی چرم باید نکاتی را مورد توجه خود قرار دهید. همچنین اگر شرایط و امکانات شستن لباس کفش و کیف چرمی خود را ندارید می‌توانید از روش‌های خانگی با رعایت برخی نکات جنس چرمی خود را پاکیزه نگهدارید. به دو روش خانگی چرم شما قابل شستشو است.

 1. شستن جنس چرمی با لباسشویی
 2. شستن جنس چرمی با دست

در ادامه در مورد هر کدام از این روش ها توضیحاتی ارائه می دهیم:

 • ماشین لباسشویی

یکی از روش هایی که باعث تمیزی و حفظ بافت و جنس چرمی شما می‌شود استفاده از ماشین لباسشویی است. در هنگام استفاده از ماشین لباسشویی باید نکات مهمی را رعایت کنید.

هنگامی که قصد شستشوی بارانی و پالتو چرمی خود را دارید تمامی زیپ‌های لباس را ببندید زیرا این کار مانع از تغییر لباس شده و آسیب کمتری به بافت اولیه لباس می‌رسد.

راهکارهای اسیب کمتر حین شستشوی چرم

برای داشتن زمان طولانی مدت و استفاده از یک جنس چرمی باید برخی نکات را در زمان شستشو و نگهداری باید رعایت کرد. با رعایت و اگاهی بیشتر از این نکات آسیب کمتری به چرم شما وارد می شود. در این مقاله برخی از آنها را برای شما بازگو کرده ایم.


حتما بخوانید: برای نگهداری کاپشن چرم چه باید کرد


 • استفاده از مایع مخصوص

در هنگام شستن جنس چرمی خود به هیچ عنوان از پودر لباسشویی معمولی استفاده نکنید. بسته به رنگ جنس لباس چرمی شما، می توانید از مایع مشکین شوی یا مایع لباسشویی استفاده کنید. همچنین از مایع لباسشویی کمتری استفاده کنید تا در پایان کار لکه‌ای از پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی بر روی چرمی باقی نماند.

 • دمای آب

دمای مناسب برای شستن نباید بیشتر از ۳۰ درجه باشد.

 • ممنوعیت استفاده از حالت خشک کن

از قرار دادن لباسشویی بر روی حالت خشک کن به طور جدی پرهیز کنید. برای خشک شدن چرم از جمله چرم پوشاک باید ان را به جایی آویزان کنید تا به مرور خشک شود.

هنگامی که درجه ماشین لباسشویی را بر روی خشک کن قرار می دهید با چرخاندن بسیار برای خشک کردن چرم، آسیب جدی به بافت و خود چرم وارد می شود.

راهکارهای اسیب کمتر به چرم
راهکارهای اسیب کمتر به چرم

شستششوی چرم کیف

به هیچ عنوان شما نمی توانید چرم کیف خود را با لباسشویی بشویید. با انجام این کار با کیف چرمی خود برای همیشه خداحافظی کنید.

شستشوی کفش چرمی

همانند کیف چرمی، شما نمیتوانید کفش چرمی خود را با لباسشویی بشویید. هنگامی که کفش چرمی خود را با لباسشویی می شوید هم به کفش و هم به لباسشویی آسیب بزرگی وارد می کنید. شستن کفش چرمی با روش دست بهترین گزینه برای شما است.

شستشوی چرم با دست

به طور کلی هرچند دیرتر جنس چرمی خود را بشویید به نفع شما است. بهتر است اگر قسمتی از پوشینه شما کثیف شده است با دستمال مرطوب نخی لکه مورد نظر را از بین ببرید. اما اگر پوشینه شما دچار آلودگی بسیاری  شده است و لازم است که تمامی ان را تمیز کنید به شما پیشنهاد می کنیم با دست آن را بشویید.

 • استفاده از پودر دست

یکی از راهایی که می توانید برای شستن  پارچه چرم با دست انتخاب کنید استفاده از پودر دست است. از پودر های معمولی نباید برای شستن چرم استفاده کنید. این مزیت را دارد که با استفاده از کف موجود در پودر دست به راحتی می توانید چرم را بشویید.

 • راهکارهای جایگزین پودر صابون

هنگامی که جنس چرمی خود را با پودر صابون آغشته می‌کنیم و جنس چرمی دچار آسیب‌هایی می‌شود می ‌توانیم جایگزین مناسبی برای پودر صابون خود پیدا کنید

یکی از این جایگزین ها می‌تواند مایع ظرفشویی باشد. ابتدا مقدار کمی از پوشینه را در لگن آب کفی که درست کرده قرار دهید تا مطمئن شوید که مایع ظرفشویی با پوشینه شما سازگار است. از چنگ زدن و تکان دادن بیش از حد پوشینه در لگن خودداری کنید.

 • آبکشی

پس از شست و شو و استفاده از پودر دست یا پودر صابون یا مایع ظرفشویی مد نظر نیازمند آبکشی مناسب و تمیزی است. در آبکشی باید بسیار توجه داشته باشید که آب را به تمامی نقاط مد نظر کفی رسانده باشید تا ردی از آن بجایی نماند.

برای انجام دادن این کار ابتدا جنس چرمی خود را بر روی چوب لباسی آویزان کرده و سپس با شلنگ یا دوش، اب سرد را بر روی همه نقاط آن بگیرید.

شستشوی چرم کفش با دست

شستشوی چرم مصنوعی کفش برای افراد زیادی چالش برانگیز است. طبق مطالبی که در اختیار شما قرار داده ایم، میتوانید از همین روش برای تمیز کردن کفش چرمی خود استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که چرم کفش شما که شسته و آبکشی نموده اید را هرگز در طولانی مدت در معرض افتاب تیز قرار ندهید.

بهتر است نور غیر مستقیم آفتاب و وزش باد دلیلی بر خشک شدن جنس چرمی شما باشد.

آیا واقعاً چرم با آب قابل شستشو است؟

به هیچ عنوان چرم با برخورد با آب دچار آسیب نمی‌شود. اما لازم به ذکر است که بدانید امری که به تدریج باعث آسیب رسیدن به چرم می‌شود خشکی سطح چرب است. پس از شست و شو چرم بخشی از سطح چرم خود را از دست می‌دهد و به تدریج باعث آسیب رسیدن به آن می‌شود.

آیا واقعاً چرم با آب قابل شستشو است؟
آیا واقعاً چرم با آب قابل شستشو است؟

حتما بخوانید: آموزش از بین بردن خراش روی چرم مصنوعی


نکات اتو کردن بعد از شستشوی چرم

 • آبی که در مخزن اتو قرار دارد را کاملاً خالی کنید.
 • دمای اتو را در پایین‌ترین حالت خود قرار دهید.
 • به هیچ عنوان سطح آهنی اتو نباید با سطح چرم برخورد مستقیمی ایجاد شود.
 • هستی تکان دادن اتو پرهیز کنید.

سخن پایانی

در این مقاله مطالب مهمی در رابطه با شستن چرم و انواع آن گفته شد. با بکار بردن هر کدام از آنها یا ترجیح دادن بر دیگری میتوانید به راحتی از جنس چرمی خود مراقبت کرده و به طولانی مدت استفاده نمایید.

در صورتی که سوال یا ابهامی در این مورد دارید حتما با کارشناسان ادیم چرم تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه