آیا چرم مصنوعی پوسته می شود؟

آیا چرم مصنوعی پوسته می شود؟ علت پوسته شدن چرم مصنوعی چیست؟

در پاسخ به این سوال مهم نسبت به چرم صنعتی باید گفت که بله چرم صنعتی از مقاومت بسیار کمتری در مقایسه با چرم طبیعی برخوردار است و میزان ماندگاری آن بسیار کمتر است. به همین دلیل معمولا این نوع چرم به مرور زمان پوسته می شود یا سطح آن ترک می خورد.

با توجه به آنکه بسیاری از هموطنان عزیز ما با این پرسش هایی که در ابتدای جمله مطرح شد مواجه می شوند، قصد بررسی پاسخ انها را داریم؛ به این منظور تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

4 علت اصلی پوسته شدن چرم مصنوعی که باید بدانید!

معمولا اصلی ترین علت پوسته شدن چرم مصنوعی به متریالی که چرم را از آن می سازند، برمی گردد. زیرا چرم صنعتی با استفاده از مواد پلاستیکی و پلیمرهای شیمیایی تولید می شود و قابلیت های چرم طبیعی را ندارد.

اما علاوه بر این موضوع علل دیگری نیز برای پوسته شدن چرم مصنوعی وجود دارد که این موارد عبارتند از:

 • قرار گرفتن چرم مصنوعی در مجاورت آفتاب شدید به مدت طولانی
 • نحوه تمیز کردن نامناسب چرم صنعتی
 • شست و شوی اشتباه چرم
 • نگهداری نادرست از چرم صنعتی
 • گذشت مدت زمان بسیار زیاد از طول عمر چرم صنعتی
 • و….

تمامی این عوامل و مسائل می توانند علتی برای پوسته شدن چرم صنعتی باشند که نباید از انها غافل شد؛ لازم به توضیح است که حتی چرم طبیعی نیز اگر به درستی تحت مراقبت قرار نگیرد، آسیب می بیند و مشکلاتی در سطح آن ایجاد می شود.

3 راهکار جلوگیری از پوسته شدن چرم مصنوعی

با استفاده از راهکارها و عملیاتی میتوان از پوسته شدن چرم مصنوعی از جمله  جلوگیری کرد که این راهکارها از قبیل زیر هستند:

1) تمیز کردن چرم مصنوعی:

یکی از راهکارهایی که باید برای جلوگیری از پوسته شدن چرم مصنوعی به کار ببرید، تمیز کردن آن با دستمال مرطوب است. برطرف کردن گرد و غبار از سطح چرم به کمک دستمال مرطوب می تواند تاثیر زیادی در از بین رفتن پوسته های چرم داشته باشد زیرا گرد و غبار باعث خشک شدن چرم می شوند و رفته رفته موجب پوسته شدن آن می گردند.

بیشتر بخوانید: چگونه از کاپشن چرم نگهداری کنیم؟

2) استفاده از واکس و روغن مخصوص:

راهکار دومی که در این زمینه میتوانید به کار ببرید، استفاده از واکس و روغن مخصوص چرم است که میتوانید به راحتی این محصولات در بازار تهیه کنید و آنها را بر روی سطح چرم بزنید تا از پوسته پوسته شدن آن جلوگیری شود.

جلوگیری از پوسته شدن چرم مصنوعی

جلوگیری از پوسته شدن چرم مصنوعی

3) قرار دادن کالای چرمی در نایلون:

راهکار سوم و بسیار موثری که از طریق آن میتوانید طول عمر چرم مصنوعی را افزایش دهید، قرار دادن کالای چرمی در داخل یک نایلون است. انجام این کار موجب می شود که چرم مصنوعی کمتر در معرض اکسیژن و گرد و غبار قرار بگیرد و وضعیت مناسب تری پیدا کند یا از خشک شدن آن جلوگیری به عمل آید.

ترمیم چرم پوسته شده چگونه است؟

ترمیم یا تعمیر چرم پوسته شده در حال حاضر بسیار آسان است و با راهکارها و مواد مخصوصی که در بازار موجود هستند، میتوان به تعمیر چرم پوسته شده پرداخت و آن را ترمیم کرد.

به عنوان مثال: چرم مایع محلولی است که برای ترمیم چرم صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد که باید آن را بر روی قسمت های پوسته شده مالید تا به راحتی بتوان موجب ترمیم آن شد.

علاوه بر آن روغن زیتون نیز به وفور در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرد و راهکار دیگری که برای تعمیر چرم پوسته شده میتوان به کار برد، استفاده از تکه های کوچک چرم صنعتی برای وصله کردن به کالای مورد نظر است.

ترمیم پوسته شدن چرم طبیعی

ممکن است در مواردی بر روی کالاهای چرمی شما خراش ایجاد شود که در این صورت بهتر است از واکس‌های همرنگ محصولات استفاده کنید.

در استفاده از واکس‌ها خساست به خرج ندهید و در صورتی که خراشی روی محصولات چرمی خود مشاهده کردید سریعاً اقدام به واکس زدن کنید تا به مرور زمان خراش آن کمتر به نظر برسد.

1) مایع ترمیم کننده

این مایع ها مخصوص محصولات چرمی هستند و شما نه تنها برای پوشاک چرمی خود بلکه برای وسایل چرمی نیز جهت نجات از پوسته پوسته شدن یا پارگی می‌توانید استفاده کنید.

جهت تهیه مایع مخصوص چرمی می‌توانید از فروشگاه‌های معتبر آنها را خریداری کنید و برای استفاده از آنها بهتر است دستورالعمل‌های روی بسته را اجرا کنید.

در صورتی که کیف چرمی دارید و متوجه از دست رفتن رطوبت آن شده‌اید می‌توانید از این مایع‌ها جهت ترمیم این محصول نیز استفاده کنید.

2) روغن زیتون

با وجود اینکه بعضی از مواد طبیعی جهت ترمیم محصولات چرمی چندان موثر نیستند اما قطعاً اثرگذاری مطلوبی دارند. از جمله آنها می‌توان به روغن زیتون اشاره کرد.

برای اینکه از روغن زیتون برای ترمیم پوسته شدن چرم استفاده کنید، بهتر است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • سطح محصولات چرمی از جمله چرم پوشاک را با یک دستمال تمیز کنید تا آلودگی‌های آن رفع شود.
 • پارچه را به روغن زیتون آغشته کرده و در سطح محصولات ساخته شده از چرم حرکت دهید.
 • در صورتی که پارچه آغشته به زیتون در حال خشک شدن است مجدداً آن را به آن آغشته کنید.
 • تمامی قسمت‌های محصول چرمی خود را با این روغن مرطوب کنید چرا که این کار باعث می‌شود سطح آن نرم‌تر و درخشان تر از قبل شود.
 • بعضی از افراد از بوی روغن زیتون خوششان نمی‌آید بنابراین این افراد می‌توانند از اسپری‌های خوشبو کننده استفاده کنند. 
ترمیم کیف چرم پوسته شده
ترمیم کیف یا مبل چرم پوسته شده

۵ اشتباه رایج که منجر به پوسته شدن چرم می‌شود!!

چرم طبیعی از پوست حیواناتی از جمله گاو گوسفند و غیره تشکیل می‌شود که اگر به صورت درست و اصولی از آن نگهداری نشود مطمئناً پوسته پوسته خواهد شد اما ما در ادامه قصد داریم در مورد اشتباهات رایجی که باعث می‌شود سطح چرم پوست شود صحبت کنیم.

1) بسیاری از افراد فرصت خشک شدن به چرم را نداده و سریعاً آن را تا می‌کنند؛ بنابراین بهتر است چند ساعت اجازه دهید تا چرم به صورت طبیعی خشک شود.

2) اگر سعی دارید از گرمای غیر طبیعی جهت خشک شدن چرم طبیعی استفاده کنید، بهتر است دست نگه دارید؛ چرا که این موضوع باعث می‌شود تا در طولانی مدت چرم پوسته پوسته شود.

بیشتر بخوانید: آموزش از بین بردن خراش روی چرم مصنوعی

3) البته بعضی از افراد از آتش نیز جهت خشک شدن چرم استفاده می‌کنند، که این موضوع علاوه بر آسیب به آن، ممکن است خطراتی را نیز در پی داشته باشد.

4) لباس‌های چرمی را به هیچ عنوان با ماشین های لباسشویی شستشو ندهید.

5) اگر قصد دارید چرم را تمیز کنید، بهتر است که از یک حوله میکروفیبر استفاده کنید.

بخش پایانی

در انتهای این مطلب و تاریخچه چرم مصنوعی باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که چرم صنعتی انواع مختلفی دارد و برخی از انواع آن که به صورت چرم مصنوعی درجه یک شناخته می شوند از ماندگاری و کیفیت مناسبی برخوردار هستند و سالیان سال میتوان از انها بدون بروز مشکل استفاده کرد. اما انواع درجه یک چرم صنعتی نیز به مراقبت های ذکر شده نیاز خواهد داشت.

چنانچه قصد دارید تا بهترین انواع چرم های صنعتی را تهیه کنید، از طریق ادیم چرم که وارد کننده چرم مصنوعی در ایران است، برای این کار اقدام نمایید تا از بهترین برندهای چرم صنعتی جهان بهره مند گردید.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه