تاریخچه چرم دوزی

آیا می خواهید از تاریخچه چرم دوزی مطلع شوید؟ از تاریخچه چرم در ایران چه می دانید؟ چرم طبیعی بر خلاف چرم مصنوعی یکی از قدیمی ترین متریالی است که انسان ها در زندگی خود مورد استفاده قرار دادند و آن را در زمینه های مختلف به کار برده اند. استفاده از چرم طبیعی در سراسر جهان همچنان ادامه دارد و به وفور به کار برده می شود.

در واقع میتوان انسان های نخستین را به عنوان اولین اشخاصی در نظر گرفت که از چرم برای محافظت از بدن خود و یا امور دیگر استفاده کردند. اما آغاز چرم دوزی در جهان به دوره های دیگری از زندگی بشر بر روی زمین مربوط می شود که این موارد را بررسی می کنیم.

چنانچه کسب اطلاعات در این زمینه برایتان خوشایند است، با ما تا انتهای این مطلب در ادیم چرم به عنوان وارد کننده چرم مصنوعی در ایران همراه بمانید.

چرم دوزی به چه معنا است؟

تاریخچه چرم دوزی و خود آن به معنای استفاده از چرم در زمینه های مختلف و تهیه لوازم گوناگون با دوخت و دوزهای انجام شده در چرم است. چرم دوزی در واقع به تهیه وسایل چرمی با دست گفته می شود که امروزه آن را در شاخه های هنری قرار می دهند و به عنوان یک هنر به آن نگاه می کنند.

بیشتر بخوانید: آیا چرم طبیعی پوسته می شود

کسانی که در زمینه چرم دوزی فعالیت دارند و یا تاریخچه چرم دوزی را می دانند، از این توانایی برخوردارند که به کمک چرم وسایل مختلفی مانند: کیف، کفش، کمربند، وسایل دکوراتیو و … را تولید کنند.

تاریخچه چرم در ایران

تاریخچه چرم در ایران و به کار بردن آن در زمینه چرم دوزی به دوره عباسی باز می گردد  و از عصر عباسی تا کنون هنرمندان ایرانی از چرم برای هنر چرم دوزی استفاده کرده اند. لازم به ذکر است که چرم در ایران از متریال بسیار قدیمی و اصیل محسوب می شود که سابقه استفاده از آن در کشور ما بسیار بیشتر است اما اغاز چرم دوزی به دوره عباسی مربوط می شود.

نام قدیمی چرم

در ایران باستان نام قدیمی چرم متفاوت تر از حال بوده است و در آن زمان چرم را تحت عنوان های: اَدیم، پوست دباغی شده حیوانات و تیماج می شناخته اند و واژه چرم برای آن به کار برده نمی شده است.

تاریخچه چرم دوزی در ایران به این شکل است که هنرمندان بعد از دباغی کردن پوست حیوانات مختلف مانند:گاو، گوسفند و … آن را برای تولید کالاهای مختلف به کار می برده اند و در آن زمان بر حسب نیاز مردم اغلب کالاهایی که توسط چرم در هنر چرم دوزی تولید می شده است، بازو بند برای آقایان، لباس زمستانی، زین اسب، کفش، کمربند مردانه و … بوده است.

تاریخچه چرم در ایران
تاریخچه چرم در ایران

بیشتر بخوانید: چند نوع چرم طبیعی داریم؟

تاریخ چرم در جهان

تاریخچه چرم در جهان به عصر برنز باز می گردد و بیشترین رواج چرم دوزی به این دوره تعلق یافته است. در واقع دوره های تاریخی جهان توسط مورخان به عصر های مختلفی تقسیم بندی شده اند که عبارتند از: عصر سنگ، عصر آهن و عصر برنز.

در این میان عصر برنز که در آن چرم دوزی به اوج خود رسیده است، مربوط به سال های 1830 الی 1836 می شود که در این زمان از فلزاتی مانند: مس، قلع و برنز به وفور برای ساخت لوازم مختلف استفاده می شده است اما در کنار آنها چرم نیز رونق گرفت و از چرم برای تهیه کالاهایی همچون:

  • صندل
  • سپر
  • کیف
  • کمربند
  • تسمه
  • و …

استفاده شد.

در تاریخچه چرم دوزی این نکته هم باید گفت که کشورهای خاورمیانه، مصر و یونان در عصر برنز جایگاه بسیار چشم گیری داشتند و از انها به عنوان خاستگاه عصر برنز نیز یاد می شود.

چرا چرم دوزی در تاریخ مورد توجه قرار گرفته است؟

علت جلب توجه انسان ها به سوی چرم طبیعی در طول تاریخ، دوام و کیفیت آن است. به صورت کلی چرم طبیعی از دوام و استحکام زیادی برخوردار است و در شرایط مختلف حالت خود را حفظ می کند. از طرف دیگر شکار جانداران برای تهیه غذا توسط انسان ها موجب شد که بشر علاوه بر بخش های خوراکی جانداران به بخش های دیگر بدن انها نیز توجه کنند.

به همین دلیل

از آن زمان تا کنون با شکار گوسفند و پرورش دادن آن میتوان از همه بخش های بدن گوسفند در زمینه های مختلف استفاده کرد که یکی از این بخش ها چرم و پوست گوسفند است.

تاریخ چرم در جهان
تاریخ چرم در جهان

بیشتر بخوانید: تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی

چرم به دست امده از حیوانات در ابتدا برای گرم کردن بدن انسان در فصول سرد مورد استفاده قرار می گرفت اما رفته رفته به کاربرد های آن افزوده شده و کالاهای متفاوت تری به واسطه چرم طبیعی ساخته شد.

سخن پایانی

تاریخچه چرم دوزی در ایران و جهان را تا حدودی تحت بررسی قرار دادیم تا اطلاعاتی بیشتری در رابطه با چرم کسب کنید؛ چرم دوزی همچنان در ایران و جهان رونق دارد و کالاهایی که توسط چرم تولید می شوند، خصوصا اگر به صورت دستی تهیه شده باشند از لوکس ترین و گران ترین کالاها محسوب می شوند.

فروشگاه ادیم چرم به عنوان متولی تولید چرم مصنوعی، بهترین گونه های چرم مصنوعی را که شباهت زیادی به چرم طبیعی دارند، به کشور وارد می کند تا علاقه مندان به این متریال در زمینه های مختلف بتوانند آن را مورد استفاده قرار دهند.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه