روکش صندلی چرم ماشین

روکش صندلی چرم ماشین چیست؟ مهمترین کاربرد چرم ماشین چیست؟ مزایای استفاده از چرم برای ماشین چیست؟ نگهداری چرم صندلی ماشین به چه صورت است؟ روکش چرم ماشین را چگونه تمیز کنیم؟ کاربرد چرم مصنوعی خودرو چیست؟ در صورتی که قصد استفاده از چرم برای ماشین را دارید تا انتهای این مطلب در ادیم چرم با ما همراه بمانید.

از زمانی که چرم مصنوعی تولید شده است و روی کار امده است، در زمینه های مختلفی از آن استفاده می شود و کاربرد وسیعی در صنایع دارد. به صورت کلی استفاده از چرم مصنوعی موجب شده تا کاربرد چرم طبیعی کمتر شود و به میزان کمتری از آن استفاده شود. زیرا چرم مصنوعی ویژگی های مناسبی دارد و تهیه آن موجب آسیب دیدن جانداران نمی شود.

یکی از کاربردهای بسیار رایج چرم مصنوعی در زمینه صنایع خودروسازی است که به همین دلیل به بررسی چرم ماشین می پردازیم.

روکش صندلی چرم ماشین چیست؟

به صورت کلی منظور از  روکش صندلی چرم ماشین استفاده از این متریال برای تولید بخش های داخلی و کابین خودرو است. اغلب کارخانه های خودروسازی در سراسر جهان از جمله ایران به استفاده از چرم مصنوعی برای طراحی بخش های داخلی خودرو استفاده می کنند.

روکش صندلی چرم ماشین
روکش صندلی چرم ماشین

بهترین نوع  روکش صندلی چرم ماشین چیست؟

چرم مصنوعی انواع مختلفی دارد که در میان آنها بهترین نوع چرم صنعتی برای ماشین از قبیل زیر شناخته می شوند:

چرم مصنوعی pu

چرم pu یا پلی اورتان یکی از پرکاربردترین انواع چرم مصنوعی است که در زمینه های مختلفی استفاده می شود. این چرم از بهترین گزینه ها برای تودوزی خودرو محسوب می شود زیرا از پلیمرهای پلاستیکی ساخته می شود و از دوام و ماندگاری خوبی برخوردار است.

چرم پلی اورتان برای تودوزی و صندلی خودرو معمولا بر روی یک لایه زیرین کشیده می شود و از این جهت آن را چرم پشت نمدی نیز می گویند که در زمینه خودرو سازی بسیار کاربرد دارد.

چرم منفذ دار

از انواع دیگر چرم مصنوعی که برای تودوزی ماشین استفاده می شود باید به چرم منفذ دار اشاره کرد که یکی از بهترین گزینه ها برای ماشین به حساب می آید؛ زیرا این نوع چرم از قابلیت تنفس پذیری برخوردار است و هوا در آن جریان پیدا می کند. به همین دلیل شرایط خوبی را برای روکش صندلی خودرو ایجاد می نماید.

مهمترین کاربرد روکش صندلی چرم ماشین چیست؟

روکش صندلی چرم ماشین برای بخش های داخلی خودرو مورد استفاده قرار می گیرد و برای طراحی قسمت هایی از قبیل زیر استفاده می شود:

 • روکش صندلی فابریک
 • روکش صندلی اضافی
 • روکش دور فرمان
 • داشبورد
 • تودوزی در ها
 • سقف خودرو

برای تمام این بخش ها از چرم مصنوعی استفاده می شود اما همه شرکت های خودروسازی از این متریال استفاده نمی کنند و شرکت هایی که خودروهای لوکس تولید می نمایند بیشتر از این متریال بهره می برند.

مزایای استفاده از چرم برای ماشین چیست؟

به کار بردن انواع چرم مصنوعی ماشین از مزیت های زیادی برخوردار است که مزایای آن از قبیل زیر هستند:

 • چرم مصنوعی با دوام و ماندگار است
 • شست و شو و تمیز کردن چرم مصنوعی ماشین آسان است
 • قیمت چرم مصنوعی برای خودرو مناسب است
 • استفاده از این متریال موجب زیبایی تودوزی خودرو میشود
 • تنوع در رنگ و طرح چرم مصنوعی زیاد است
 • و…

چگونه می توان از روکش صندلی چرم ماشین مراقبت کرد؟

استفاده از روکش صندلی چرم ماشین  مانند هر متریال دیگری به مراقبت و نگهداری صحیح و اصولی نیاز خواهد داشت که باید از سوی کاربران این موارد رعایت شود تا برای چرم به کار رفته در خودرو مشکلی ایجاد نشود. این موارد از قبیل زیر هستند:

استفاده از آفتابگیر و روکش خودرو

یکی از مهمترین مسائلی که برای مراقبت از چرم خودرو باید در نظر بگیرید، استفاده از آفتابگیر برای شیشه های خودرو و یا به کار بردن روکش خودرو در مواقعی است که از آن استفاده نمی کنید. زیرا این موارد از تابش مستقیم آفتاب به بخش های داخلی جلوگیری می کنند و مانع از آسیب دیدن چرم خودرو می شوند.

استفاده از واکس مخصوص چرم مصنوعی

بخش های چرمی داخل خودرو باید در فواصل زمانی مشخص توسط واکس مخصوص چرم مصنوعی  تمیز شوند؛ انجام این کار در فصول گرم سال یعنی تابستان و یا شهرهایی که گرمای هوا زیاد است بسیار لازم و ضروری است. زیرا به کار بردن این واکس باعث می شود که چرم دچار ترک نشود و از خشک و شکسته شدن آن نیز جلوگیری به عمل آید.

پرهیز از قرار دادن خودرو در آفتاب شدید

آفتاب شدید به میزان زیادی به چرم خودرو آسیب وارد می کند و از این جهت باید از قرار دادن خودرو در آفتاب شدید پرهیز کرد. بنابراین در طول روز اگر ناگزیر به قرار دادن ماشین در زیر آفتاب بودید، حتما از چادر خودرو، آفتابگیر و .. استفاده کنید.

دودی کردن شیشه های خودرو

چنانچه مایل به استفاده از آفتابگیر و چادر ماشین نیستید، یکی از بهترین گزینه ها برای محافظت از صندلی های چرمی ماشین، دودی کردن شیشه های خودرو است. با انجام این کار هم از صندلی ها و روکش آنها محافظت می کنید و هم در طول فصول گرم سال شرایط مناسب تری را برای سرنشینان ایجاد می نمایید.

شست و شوی صحیح و اصولی کابین خودرو

کابین خودرو یعنی صندلی ها و تودوزی ها باید به شکل صحیح و اصولی شسته شوند تا از آسیب دیدن چرم به کار رفته در این موارد جلوگیری به عمل آید. از این نظر بهتر است که شست و شوی بخش های داخلی خودرو را به دست افراد متخصص در این زمینه یعنی کارواش بسپارید تا از دوام چرم ماشین کاسته نشود.

چرم مصنوعی برای ماشین کاربرد دارد یا طبیعی؟

برای تهیه تودوزی ها و صندلی های خودرو هم از  چرم مصنوعی استفاده می شود و هم چرم طبیعی. چرم طبیعی که در این زمینه به کار می رود معمولا چرم گاوی است اما از آنجایی که

استفاده از آن نیاز به صرف هزینه زیادی است به کار بردن آن در این زمینه محدود است و خیلی رایج نیست. به همین دلیل چرم مصنوعی گزینه مناسب تری در این جهت به حساب می آید.

سخن پایانی در مورد روکش صندلی چرم ماشین

روکش صندلی چرم ماشین را میتوانید از فروشگاه ادیم چرم تهیه کنید و برای ساخت روکش خودرو از آن بهره ببرید. ادیم چرم بهترین برندهای چرم مصنوعی را به کشور وارد می کند و دارای بهترین انواع چرم مصنوعی خارجی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه