چرم دست دوز

دوخت چرم با دست یا چرم دست دوز یکی از گزینه های موجود در هنگام در نظر گرفتن مناسب ترین راه برای اتصال دو یا چند تکه چرم پوشاک یا چرم کیف  است .

به طور سنتی، در صورت دوخت، چرم‌کاران تکنیکی را انتخاب می‌کردند که به نام «Saddle Stitching» شناخته می‌شد. یک دوخت زین خوب، که به خوبی اجرا شده باشد، هرگز باز نمی شود.

با ما در ادیم چرم، بهترین وارد کننده چرم مصنوعی در ایران همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در این زمینه در اختیارتان قرار دهیم.

تفاوت چرم دست دوز و ماشینی

چند تفاوت بین این دو این است که در یک دوخت ماشینی (چرم مصنوعی) از دو تکه نخ استفاده می شود که یک “دوخت قفلی” ایجاد می کند، در حالی که دوخت زین فقط از یک نخ استفاده می کند.

دوخت ماشینی برای استفاده با چرم نازک‌تر بسیار مناسب‌تر است، زیرا می‌توان از نخ نازک‌تر در مقایسه با زیبایی ضخیم‌تر یک قطعه دوخت دستی استفاده کرد. دوخت ماشینی نیز اغلب یکنواخت تر از دوخت دستی است. در نهایت، دوخت ماشینی فرآیند بسیار سریع‌تری است.

دوخت چرم با دست

قطعاً می‌توانید چرم را با دست بدوزید، و در واقع، بسیاری از کالاهای چرمی با کیفیت بالا با دست دوخته می‌شوند، زیرا اغلب چرم دست دوز قوی‌تر و بادوام‌تر از دوخت ماشینی هستند.

دوخت با دست امکان دوختی به نام دوخت زین را می دهد که با چرخ خیاطی امکان پذیر نیست. در دوخت زین، دو سر نخ از هر سوراخ عبور می کند و یک دوخت دو برابر ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید: چرم تمساح

کامل ترین راهنمای ایجاد چرم دست دوز (نکات دوخت چرم)

در اینجا یک راهنمای اساسی برای دوخت کیف چرمی با دست با دست آورده شده است:

1) علامت گذاری خط بخیه :

ابتدا یک خط را در جایی که می خواهید بخیه های شما باشد علامت بزنید. این به عنوان راهنمایی برای اطمینان از اینکه بخیه های شما صاف و یکنواخت هستند عمل می کند.

2) سوراخ های بخیه دار :

برای ایجاد سوراخ برای بخیه های خود از یک خرطوم یا مجموعه ای از اتوها استفاده کنید. اتوهای خراش دار مفید هستند.

زیرا می توانند چندین سوراخ با فواصل مساوی را در یک زمان ایجاد کنند، اما یک سوله کنترل بیشتری بر روی قرار دادن هر سوراخ به شما می دهد.

3) سوزن نخ :

از نخ موم شده برای دوخت استفاده کنید. نخ موم شده دوام بیشتری دارد و کار با آن راحت تر از نخ موم نشده است. شما از دو سوزن، یکی در هر انتهای نخ خود استفاده خواهید کرد.

دوخت کیف چرم مصنوعی با چرخ خیاطی
دوخت کیف چرم مصنوعی با چرخ خیاطی

4) شروع به دوخت :

از یک انتهای خط دوخت خود شروع کنید و یک سوزن را از سوراخ اول از پشت به جلو و سپس سوزن دیگر را از همان سوراخ از جلو به عقب عبور دهید. این روند را در طول کل خط دوخت ادامه دهید.

5) دوخت پشتی :

وقتی به انتهای خط دوخت خود رسیدید، چند تا بخیه بزنید. این به این معنی است که جهت دوخت خود را معکوس کرده و به چند بخیه اخیر که زده اید برگردید. این کار بخیه های شما را در جای خود قفل می کند و از باز شدن آنها جلوگیری می کند.

6) نخ را کوتاه کنید :

پس از دوخت، نخ را نزدیک به چرم کوتاه کنید و از فندک استفاده کنید تا انتهای نخ را کمی آویزان کنید تا از ساییدگی جلوگیری شود.

به یاد داشته باشید، مانند بسیاری از صنایع دستی، دوخت چرم برای کامل شدن نیاز به تمرین دارد، بنابراین اگر چند تلاش اول شما دقیقاً آنطور که می‌خواهید نشد، ناامید نشوید.

4 مورد از مهم ترین مزایای چرم دست دوز

چرم دست دوز مزایای زیادی نسبت به چرم ماشینی دارد، به خصوص زمانی که از دوخت زین استفاده می شود که فقط با دست امکان پذیر است.

در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا چرم دست دوز بهتر است:

1) دوام :

دوخت زین یک درز بسیار بادوام ایجاد می کند زیرا هر دوخت مستقل است. اگر یکی از بخیه ها شکسته شود، بقیه بخیه ها همچنان نگه می دارند. در مقابل، دوخت ماشینی هر دوخت را به بخیه بعدی قفل می کند، بنابراین اگر یکی بشکند، بقیه می توانند باز شوند.

2) قابلیت تعمیر :

اگر یک مورد با دست دوخته شده آسیب ببیند، تعمیر آن به طور کلی آسان تر از یک وسیله دوخته شده با ماشین است. یک صنعتگر ماهر اغلب می تواند قسمت آسیب دیده را بدون جدا کردن کل قطعه دوباره بخیه بزند.

3) زیبایی شناسی :

بسیاری از مردم از ظاهر دوخت دستی همانند چرم دکوراسیون یا چرم رنگی استقبال می کنند. سطحی از جزئیات و مهارت را اضافه می کند که می تواند مورد را منحصر به فردتر و ارزشمندتر کند.

4) سفارشی سازی :

هنگام دوخت با دست، صنعتگر کنترل کاملی بر هر دوخت دارد. این امکان سفارشی سازی بیشتر از نظر طول دوخت، ضخامت نخ، رنگ نخ و موارد دیگر را فراهم می کند.

با این حال

دوخت با دست بسیار زمان‌برتر از دوخت ماشینی است، که باعث می‌شود اقلام با دست گران‌تر شوند. علاوه بر این، دستیابی به ظاهری منسجم و حرفه ای با دوخت دستی نیازمند مهارت و تمرین قابل توجهی است.

نمونه ای از چرم دست دوز

در حالی که چرم دست دوز می تواند کیفیت برتر را ارائه دهد، ممکن است همیشه بهترین یا کاربردی ترین انتخاب برای هر برنامه یا بودجه ای نباشد.

به هر حال این نوع چرم طرفداران خاص خود را دارد که ما در این قسمت چند نمونه از آن ها را آورده ایم:

دوخت کیف چرمی با دست
دوخت کیف چرم دست دوز
دوخت کیف چرم دست دوز
انواع دوخت چرم با دست
انواع دوخت چرم با دست
دوخت کیف چرمی با دست
دوخت کیف چرمی با دست
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه