چرم رنگی

رنگرزی چرم و تولید چرم رنگی در اواخر قرن نوزدهم پس از اختراع رنگرزی معدنی رایج شد. این روش سریع‌تر برای پردازش چرم بود و تنوع رنگ‌های بیشتری را در اختیار داشت.

دانستن نحوه رنگ آمیزی چرم به شما این امکان را می دهد که فرآیند ایجاد کت چرمی خود را درک کنید و همچنین درک کنید که چگونه می تواند یک لایه محافظ به ژاکت شما اضافه کند و چگونه می تواند باعث ماندگاری بیشتر کت شود.

رنگ چرم به سطح چرم نفوذ می کند، عمیقاً در چرم فرو می رود و به الیاف رنگ می افزاید تا ظاهری رنگی روشن ایجاد کند یا فقط رنگ های طبیعی مواد را افزایش دهد.

استفاده استراتژیک از رنگ روی چرم می تواند به ایجاد ظاهر و الگوهای منحصر به فرد برای کت های چرمی شما کمک کند، مانند  کت چرم مشکی/کرم زنانه لولو.

با ما در این مقاله از ادیم چرم همراه باشید تا بیشتر در این مورد با شما صحبت کنیم.

فرآیند تولید چرم رنگی شامل چه چیزی است؟

رنگرزی چرم شامل استفاده از رنگدانه رنگی است که با پایه یا الکل، روغن یا آب مخلوط شده است. هنگامی که رنگدانه مخلوط می شود، روی الیاف چرم اعمال می شود تا رنگ طبیعی چرم را تغییر دهد، یا باعث ایجاد شادابی یا افزایش رنگ طبیعی چرم شود.

رنگرزی چرم از چند مرحله اساسی برای ایجاد ظاهری منحصر به فرد پیروی می کند. ابتدا چرم را تمیز می کنند و برای رنگ آماده می کنند، ثانیاً رنگ را اعمال می کنند و اجازه می دهند خشک شود و پس از خشک شدن آن را حالت می دهند. پس از انجام این سه مرحله، یک سطح روی چرم اعمال می شود تا یک لایه محافظ ایجاد شود.

انواع رنگ چرم

در ادامه به تولید چند مورد از چرم های رنگی اشاره می کنیم:

1) چرم آبی

چرم آبی مرطوب که به آن چرم دباغی کروم نیز می‌گویند، با سولفات کروم و نمک‌های کروم دباغی می‌شود که به آن رنگ آبی روشن می‌دهد .

(دباغی، اگر آشنا نیستید، فرآیند درمان پوست و پوست حیوانات برای ساخت چرم است.) در این مرحله، چرم دباغی می شود، اما نه خشک می شود، نه رنگ می شود و نه تمام می شود

2) چرم سبز

اکو چرم با الیاف طبیعی مانند کتان یا پنبه مخلوط شده با روغن‌های نخل، ذرت، سویا و سایر روغن‌های گیاهی ساخته می‌شود که لایه‌های لایه‌ای روی هم قرار می‌گیرند تا چیزی را ایجاد کنند که به نظر می‌رسد و احساس می‌کند که از یک حیوان آمده است.

3) چرم سفید

ایجاد چرم سفید دشوارترین است. چرم سفید، اگر با کروم ساخته شده باشد، برای کاهش رنگ آبی از کروم، نیاز به سفید کردن، روشن شدن و تنظیم رنگ دارد.

دباغی مرطوب مایل به سفید، با استفاده از گلوترآلدئید به جای کروم، ایجاد چرم های نرم و سبک با رنگ سفید را ممکن می سازد.

چند نمونه از چرم رنگی

در این قسمت عکس چند نمونه از چرم مصنوعی رنگی ادیم چرم، بهترین وارد کننده چرم مصنوعی در ایران را مشاهده می کنید:

چرم مصنوعی رنگی 1
نمونه اول
چرم مصنوعی رنگی 2
نمونه دوم
چرم مصنوعی رنگی 3
نمونه سوم
چرم مصنوعی رنگی 4
نمونه چهارم

معرفی 4 مرحله مهم تولید چرم رنگی

چرم رنگی طی چند مرحله آماده می شود که شامل:

1) آماده سازی چرم برای رنگ

ابتدا چرم پاک می شود تا روغن های باقی مانده یا گرد و غبار تمیز شود تا سطحی یکنواخت برای استفاده ایجاد شود. سپس چرم با استفاده از یک لایه روغن سبک (معمولاً روغن زیتون یا روغن جوجوبا) هیدراته می شود، چرم هیدراته رنگ را با استاندارد بهتری دریافت می کند.

2) تهیه رنگ چرم

هنگام تهیه رنگ چرم مصنوعی، رنگ با پایه ای از آب، روغن یا الکل بسته به پایه رنگ مورد استفاده رقیق می شود. چرم رقیق اجازه می دهد تا رنگ به تدریج ساخته شود، در حالی که همچنین اطمینان می دهد که می توان هر تکه ای را پوشاند.

اگر رنگ چرم طبیعی یا مصنوعی رقیق نشده روی آن اعمال شود، ممکن است با سرعت بیشتری به رنگ مورد نظر برسد، اما حذف هر گونه لکه‌ای بسیار سخت‌تر خواهد بود و ممکن است منجر به تیره‌تر شدن رنگ چرم شود.

3) استفاده از رنگ چرم روی چرم

رنگ چرم مصنوعی به آرامی، لایه به لایه، با پارچه پنبه ای نرم اعمال می شود تا یک پوشش یکنواخت از رنگ مورد نظر حاصل شود. این کاربرد شامل اعمال رنگ در حرکات دایره‌ای ملایم برای پوشاندن چرم و گذاشتن آن برای خشک شدن کامل بین لایه‌ها است.

اعمال در حرکات دایره‌ای به رنگ اجازه می‌دهد تا به تمام طرف‌های دانه برسد و امیدواریم که هر گونه لکه‌ای که ممکن است ایجاد شود کاهش می‌یابد.

پس از به دست آمدن رنگ مورد نظر، رنگ به مدت بیست و چهار ساعت دست نخورده باقی می ماند تا خشک شود تا از لکه شدن رنگ جلوگیری شود.

رنگ آمیزی چرم مصنوعی
رنگ آمیزی چرم مصنوعی

4) حالت دادن به چرم برای یک پایان عالی

پس از خشک شدن کامل رنگ، لایه ای از نرم کننده بر پایه موم روی پارچه اعمال می شود و پس از فرآیند رنگرزی، چرم را دوباره هیدراته می کند و همچنین رنگ را محکم می کند.

موم را به همان روش رنگ، با یک پارچه پنبه ای نرم در حرکات دایره ای برای اطمینان از پوشش یکنواخت استفاده می شود. اجازه دهید نرم کننده خشک شود و با یک پارچه خشک تمیز صاف کنید.

استفاده از نرم کننده موم به چسباندن رنگ کمک می کند، به این معنی که بدون محو شدن، ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه